Նման հանդիպումները կարեւոր են նաեւ հայկական փորձի ներկայացման տեսանկյունից. ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով Շվեդիայի խորհրդարանում էին
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 1-ը «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում ճանաչողական այցով հյուրընկալվել էին Շվեդիայի խորհրդարանում (Ռիկսդագ)՝ ծանոթանալու Ռիկսդագի աշխատակազմի գործունեությանը, ընդլայնելու համագործակցությունը եւ փորձի փոխանակումը տարբեր ստորաբաժանումների հետ, մասնավորապես, Հետազոտական ծառայության, Հաղորդակցության բաժնի եւ Այցելությունների, կրթության ու միջոցառումների վարչության հետ:
Ազգային ժողովի պատվիրակությանը ողջունել է Շվեդիայի խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Ինգվար Մաթսոնը, ով կարեւորել է երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի համագործակցությունը՝ զարգացնելու աշխատակազմերի հետազոտական կարողությունները:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը, շնորհակալություն հայտնելով շվեդ գործընկերոջը հյուրընկալության համար, նշել է, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմը, մշտապես ձգտելով զարգացնել կարողությունները, ունի նաեւ սեփական զարգացման փորձը, եւ նման հանդիպումները կարեւոր են նաեւ հայկական փորձի ներկայացման տեսանկյունից:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Ազգային ժողովի աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության աշխատակիցները հանդիպումներ են ունեցել Ռիկսդագի հետազոտական կենտրոնի գործընկերների հետ: Եռօրյա հանդիպումների ընթացքում երկու ստորաբաժանումների աշխատակիցները քննարկել են պատգամավորներին՝ իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունների, հետազոտությունների, օրենքների նախագծերի եզրակացությունների, գիտահետազոտական վերլուծությունների մեթոդաբանությունը:
Պատվիրակության անդամները հանդիպել են նաեւ Շվեդիայի խորհրդարանի Հաղորդակցության բաժնի եւ այցելությունների, Կրթության եւ միջոցառումների վարչությունների ղեկավարների հետ: Քննարկվել են ստորաբաժանումների կողմից տրամադրվող ծառայությունների բովանդակությունը, առանձնահատկությունները, մարտահրավերներն ու լուծումները:
Երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի ղեկավարները եռօրյա հանդիպումների արդյունքում համագործակցությունը գործունեության տարբեր ուղղություններով խորացնելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:
Ճանաչողական այցն իրականացվել էր ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից:

Представители Аппарата НС в шведском парламенте: “Такие встречи важны и с точки зрения представления армянского опыта”
С 27 сентября по 1 октября представители Аппарата НС находились в парламенте (Риксдаге) Швеции в рамках проекта “Новая Армения – современный парламент” для ознакомления с деятельностью Аппарата Риксдага, расширения сотрудничества и обмена опытом с различными ведомствами, в частности, с исследовательской службой, отделом коммуникаций и департаментом визитов, образования и мероприятий. Делегацию НС приветствовал руководитель-генеральный секретарь Аппарата Риксдага Ингвар Маттсон, подчеркнувший важность сотрудничества аппаратов двух парламентов для развития исследовательского потенциала сотрудников. Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян, поблагодарив своего шведского коллегу за гостеприимство, отметил, что возглавляемая им структура, постоянно стремящаяся к расширению своих возможностей, имеет собственный опыт развития, и такие встречи важны также с точки зрения представления армянского опыта.
В рамках рабочего визита сотрудники Экспертно-аналитического управления Аппарата НС встретились с персоналом исследовательской службы Риксдага. В ходе трехдневных встреч партнеры обсудили с депутатами предоставляемые ими услуги, исследования, заключения по законопроектам, методологию анализа научных исследований.
Члены делегации также встретились с руководителями отдела коммуникаций и департамента визитов, образования и мероприятий шведского парламента. Обсуждались содержание, особенности, проблемы и пути решения услуг, предоставляемых подразделениями.
По итогам трехдневных встреч руководители аппаратов двух парламентов достигли договоренности об углублении сотрудничества по различным направлениям деятельности.
Ознакомительный визит осуществлен в рамках финансируемого правительством Швеции проекта ПРООН “Новая Армения – современный   парламент”.